Platin Hukuk

KANADA'YA GÖÇ

 • Anasayfa > Hizmetlerimiz

KANADA'YA GÖÇ

Ekspres Giriş

Ekspres Giriş sistemi vasıflı ve kalifiye işçilerin Kanada’da Daimi Oturma İzni almaları için ekonomik bir göç programıdır. Bu puan tabanlı sistemde başvuru sahipleri online profil oluşturarak profillerine işleyecekleri bilgilere göre puanlanır ve puanlarına göre sıralanır. Havuzdaki adaylara, Kanada hükümeti tarafından düzenli olarak  programa başvurmak üzere davet mektubu gönderilir. Başvuru sahipleri yaş, eğitim düzeyi, vasıflı iş deneyimi ve Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce ve Fransızca dillerinden birinde (veya her ikisinde) yeterlilik gibi faktörler dikkate alınarak  puanlanır.

Çalışma İzni

Kanada’da bir işte çalışmak isteyen yabancıların Kanada çalışma izni alması gerekmektedir. Kanada’da önemli miktarda iş gücü açığı bulunmakta ve Kanada hükümeti bunu telafi edebilmek için işçi alımına devam etmektedir. Kanada çalışma izni almak isteyen kişilerin öncelikle Kanada’da bir iş bulması gerekmektedir. Başvuru için işveren ile iş sözleşmesi yapılmalı ve bu sözleşme gerekli olan belgeler içerisine eklenmelidir.

Çalışma izni başvurusunda bulunacak kişiler tarafından aşağıda belirtilen bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

 • Kanada’daki yaşamınız boyunca kendinizin ve ailenizin geçimini sağlayabilmek ve Türkiye’ye dönebilmeniz için yeterli finansal kaynağa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
 • Adli sicil kaydında suç unsuru bulunmamalıdır.
 • Kanada hükümeti tarafından yapılacak güvenlik soruşturmasını geçmiş olmak gerekir.
 • Çalışmaya uygun olunduğuna ve Kanada’nın güvenliği için bir tehlike oluşturmadığınıza dair sağlık raporu alınmalıdır.
 • Kanada’da birlikte çalışacağınız işveren, koşullara uymayan işverenler listesinde “uygun olmayan” statüsüyle yer alan bir işveren olmamalıdır.
 • Ayrıca vize başvuru merkezi tarafından istenen tüm belgeleri sağlamanız gerekir.

Kanada çalışma izni başvuruları, Kanada’da yapılacak olan işe göre farklılık gösterir. Başvuru için eğitim seviyesi, dil seviyesi, yaş, iş deneyimi gibi durumlar göz önüne alınmaktadır. Kanada vizesi başvurusu için Kanada resmi dillerinden en az birisini iyi derecede bilmeniz gerekmektedir. Bu diller İngilizce ve Fransızcadır.

Kanadalı şirketler, yurt dışından iş ziyaretçilerini ağırlarken bir davet mektubu yazmalıdır.

Öğrenci Vizesi

Öğrenim Kurumuna başvuran ve buradan kabul alan yabancı öğrenciler, Kanada'ya gelmek ve kabul edildikleri belirli programı tamamlamak için Kanada Öğrenci Vizesine başvurabilirler. Kanada öğrenci vizesi başvurunuzu yapmadan önce, katılmayı planladığınız belirlenmiş kurumdan bir kabul mektubu almış olmalısınız. Ek olarak, Kanada öğrenci vizesi için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir:

 • Kanada’da bir Belirlenmiş Öğrenim Kurumu (DLI) tarafından kabul edilmiş olmanız gerekir.
 • Aşağıdaki koşullar için ödeme yapmak üzere yeterli paranız olduğunu kanıtlamanız gerekir. *öğrenim ücretleri *kendiniz ve sizinle birlikte Kanada'ya gelen tüm aile üyeleri için geçim masrafları ve *kendiniz ve sizinle birlikte Kanada'ya gelen tüm aile üyeleri için dönüş ulaşımı.
 • Suç kaydı olmayan yasalara saygılı bir vatandaş olmalı ve Kanada'nın güvenliği için risk oluşturmamalısınız.
 • Sağlığınız yerinde olmalı ve gerekirse tıbbi muayeneyi tamamlamaya istekli olmalısınız.
 • Kalış sürenizin sonunda Kanada'dan ayrılacağınız konusunda yetkili göçmenlik görevlisini ikna etmelisiniz.
Girişimci Vizesi

Girişimci Vize Programına başvurmak için;

 • Nitelikli bir işletmeye sahip olmak
 • Belirlenmiş bir kuruluştan destek mektubu almak
 • Dil gereksinimlerini karşılamak
 • İş kurmak ve yerleşmek için yeterli paraya sahip olmak gerekmektedir.
Turist Vizesi

Kanada, her yıl 35 milyondan fazla geçici sakini (göçmen olmayan) ağırlamaktadır. Kanada vatandaşları ve daimi oturma izni olanlar hariç, diğer tüm bireylerin Kanada'ya ziyaretçi olarak giriş izni almaları ve ABD Vatandaşı olmadıkları sürece Geçici İkamet Vizesi (TRV) veya eTA (elektronik Seyahat İzni) almaları gerekir.

Aşağıdaki yabancıların TRV veya eTA'ya ihtiyacı vardır:

 • Turistler
 • Geçici yabancı işçiler (çalışma izni olan kişiler)
 • Uluslararası öğrenciler (çalışma izinli bireyler)
 • İş Ziyaretçileri

TRV veya eTA’dan sadece biri yeterlidir.

Kanada'ya hava yoluyla seyahat etmek isteyen vizeden muaf ülkelerin vatandaşlarının, Kanada'ya gitmeden önce bir elektronik Seyahat İzni (eTA) almak için başvuruda bulunmaları beklenir.

İstisna: Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları bir TRV veya eTA'ya ihtiyaç duymazlar, ancak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Green Card sahipleri, uyruklarına bakılmaksızın Kanada'ya gelmek için bir eTA'ya ihtiyaç duyarlar.

Vizeden muaf bir ülkenin vatandaşı değilseniz, Kanada'ya girmek için bir TRV'ye ihtiyacınız olacaktır.

Eyalet Aday Programı

Kanada eyaletlerinin çoğunun kendi kriterlerine göre Eyalet Aday Programları vardır. Eyalet Aday Programları (EAP) vasıflı ve/veya deneyimli işçiler ve Kanada’nın belirli eyaletlerine kalıcı olarak yerleşmek isteyen deneyimli iş adamları ve aile üyeleri için hızlandırılmış bir süreç sunmaktad

Kanada’ya eyalet adayı olarak göç etmeyi seçerseniz, öncelikle yerleşmek istediğiniz eyalete başvurmanız ve eyalet adaylık sürecini tamamlamanız gerekir.

Adaylar daha sonra Kanada Vatandaşlık, Göçmenlik ve Mülteciler Bakanlığı (IRCC) aracılığıyla Daimi Oturma İzni statüsüne başvurabilirler. Her eyalet, başvuru sahiplerini eyaletin beceri ihtiyaçları ve gereksinimleri doğrultusunda eğitim ve iş deneyimlerine göre seçer.

Oturma İzni

Güncel olarak Kanada oturum izni sahibi olmak isteyen kişiler 5 farklı kategoride başvuru yapabilmektedir.

 • Nitelikli İşçi Kategorisi
 • Yatırımcılar, girişimciler ve serbest meslek sahibi kişiler.
 • Eyalet Aday Kategorisi
 • Aile sponsorluğu
 • Québec-Seçilmiş Göçmenlik Kategorisi

Daha detaylı bilgi için makalelerimizi değerlendirebilirsiniz.

KANADA VATANDAŞI OLMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Kanada vatandaşı olmak beraberinde birçok hak ve avantaj sağlamaktadır. Bunlardan önemlileri ve belli başlıları;

 • Kanada yasaları aynı zamanda çifte veya çoklu vatandaşlığa izin vermektedir.
 • Kanada vatandaşı olmanız halinde dünya sıralamasında önemli bir yere sahip güçlü bir pasaporta sahip olma hakkına ve 150’yi aşkın ülkeye vizesiz veya kapıda vize yoluyla seyahat etme imkanına sahip olursunuz.
 • Siz Kanada vatandaşı olduktan sonra Kanada’da doğan çocuklarınız da herhangi bir vatandaşlık süreci izlemeye gerek kalmadan doğrudan Kanada vatandaşı olurlar. Bu sayede çocuklarınız da diğer Kanadalı çocuklar gibi sağlık ve eğitim sisteminden faydalanabilirler.
 • Kanada vatandaşlarının, diğer ülke vatandaşlarına oranla ABD’de çalışmaları çok daha kolaydır. Kanada vatandaşı olarak sadece Kanada’da değil, ABD ve dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde daha kolay bir şekilde çalışma izni alabilirsiniz.
 • Kanada vatandaşı olmak, ticari olanaklarınızı da artıracaktır. Eğer ticaretle uğraşıyorsanız, Kanada’nın yaptığı uluslararası anlaşmalardan yararlanarak faaliyette olduğunuz pazarları genişletebilirsiniz.
 • Kanada; Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve birçok farklı kuruluş tarafından yapılan dünyanın en yaşanılır ülkeleri araştırmalarında birçok kez 1. olmuştur. Bunun yanı sıra, Kanada, düşük suç oranı ve güçlü adalet sistemi ile Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi birçok farklı kuruluş tarafından gerçekleştirilen dünyanın en güvenli ülkeleri sıralamalarında kendine daima ilk 3 arasında yer bulmayı başarabilmiştir
 • G-20 ülkeleri arasında kadınlar için en iyi ülke İngiliz haber ajansı Reuters'ın yan kuruluşlarından Trustlaw'ın araştırmasına göre, Kanada seçilmiştir. Cinsiyet eşitliği, kadına şiddet ve istismarı engelleme politikaları ve sağlık hizmetleri açısından Kanada 1. sırada yer almaktadır.
X

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında bilgilendirme için tıklayınız.

Platin Hukuk

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us